| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 5.4 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 5.9 GHz |
| Power Supply: | +15 VDC @ 150 mA max. -15 VDC @ 100 mA max. |
| Propagation Delay: | 5 us max. |
| Connectors: | SMA (F) |
| RF Input Power Level: | -18 to +2 dBm typ. |
| Survival Input Power Level: | +17 dBm max. |
| Maximum Pulse Duration: | 102.75 us max. @ 8% Duty Cycle Measured Between 50% RF Envelope Points |
| Minimum Pulse Duration: | 0.32 us min. @ 8% Duty Cycle Measured Between 50% RF Envelope Points |
| Pulse Rise/Fall Time: | 0.10 us max. Measured from 10% to 90% and Between 90% and 10% RF Envelope Points |
| Instantaneous Signal BW: | 3.2 MHz max. (320 ns Minimum Pulse Width) |
| Digital Output Signal: | Differential RS-485, Output High when Input Above Threshold, A>B |
| Digital Output Persistance: | Output High Shall Persist for 120 us ± 2 us from Input Signal Passing Threshold and Propagation Delay |
| Input VSWR: | 1.4:1 max. from 4.0 to 7.0 GHz |
| Threshold Adjust: | 25 Turn Mechanical Potentiometer, 1 dB per turn max. |
| Threshold Level VSET: | Voltage Reporting Threshold Setting ±0.25 dB over Frequency and Temperature |
| Size: | 2.50" x 2.75" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| ROHS: | ROHS Compliant |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 0°C to +50°C |
| Non-Operating Temperature: | -60°C to +70°C |
| Humidity: | MIL-STD-810G, Method 507.6, 95% Non-Condensing |
| Shock: | 20g Acceleration, 11 ms Half Sinusoid |
| Vibration: | MIL-STD-167-1A, Type 1 |
| Dust: | MIL-STD-810G, Method 510.6 |
| Fungus: | MIL-STD-810G, Method 508.7 |
| Air Pressure: | MIL-STD-810G, 108.4 kPa High, 87.0 kPa Low (Operating) 19 kPa (Non-Operating) |