| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 6.0 to 18.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 6 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| Threshold: | Fixed |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 2.75:1 (2-18 GHz) |
| Power Supply: | +15V @ 250 mA Maximum |
| Threshold Level: | Internally fixed to -12 ±2dBm at 12.0GHz |
| Threshold Setting Stability: | ± 3.0 dB over the operating temperature and frequency range |
| Detected Output: | The detected output signal shall be a TTL level high when the RF signal applied to the RF input exceeds the threshold level. |
| Maximum RF Input: | +10 dBm (without damage) |
| Input Operating Range: | -20 dBm to +10 dBm |
| Response Time: | For any RF input greater than 3 dB above threshold, the maximum turn on response time measured at 90% RF to a TTL "1" output shall be 100 nS. |
| RF Connectors: | The input signal connector shall be an SMA female in accordance with MIL-C-39012. The output signal connection shall be a solderable pin (ø 0.023" Minimum) with a ground lug next to it. |
| Size: | 1.5 x 1.5 x 0.5 Inches |
| Weight: | 2.0 Ounces |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55ºC to +85ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |