Model No.: TD-26T-GPO-10F Option GPO, HP, HERM is a High Speed Threshold Detector designed to operate over the 9 to 10.5GHz Frequency Range, Detects -26dBm Power Levels with a VSWR of 2.0:1. This unit comes in a small size with a GPO connector on the RF Input, Solder Pin on the DC output and is hermetically sealed for severe military environments.
Additional Product Information under, http://www.planarmonolithics.com/products/TD-26T-GPO-10F.htm
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 9 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 10.5 GHz |
| Threshold: | Fixed |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 2.0:1 Maximum |
| Power Supply: | +5V @ 75 mA, -5V @ 50 mA |
| RF Input Connector: | GPO Male to mate with GPO 0119-659-1 |
| Output Connector: | Solder Pin |
| Detected Output: | -26 dBm ±1 dB |
| Output: | TTL "1" For RF Above Threshold, TTL "0" For RF Below Threshold |
| Response Time: | 100 ns maximum |
| Temperature Stability: | ±0.75 dB Maximum over Temperature and Frequency |
| Size: | 1.0 x 1.0 x 0.4 Inches |
| Weight: | 1.0 Ounce Typical |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |