Model TD-30E-SHS-0518 is a Ultra-High Speed Miniature ECL Output Logic Threshold Detector design operates over the 0.5 to 18 GHz frequency range with a dynamic range of -20 to +10 dBm and a VSWR of 3.0:1 @ -20 dBm. Compact size 2.20" x 1.50" x 0.40" and has field removable SMA female connectors.
Additional Product Information under, http://www.planarmonolithics.com/products/TD-30E-SHS-0518.htm
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| Threshold: | Fixed |
| Detected Output Type: | ECL |
| VSWR: | 3.0:1 @ -20 dBm |
| Dynamic Range (dBm): | -20 to +10 dBm |
| Power Supply: | ±15 vdc @ ±100 mA Max ±15 vdc @ ±100 mA Max |
| Speed: | 6 ns |
| RF Connectors: | SMA (F) field removable |
| Size: | 2.20" x 1.50" x 0.40" |
| Weight: | < 3 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |