| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2.0 GHz to 18.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| Threshold: | Fixed |
| Detected Output Type: | ECL |
| VSWR: | 3.0:1 @ -20dBm |
| Dynamic Range (dBm): | -20 dBm to +10 dBm |
| Power Plus: | +/-15 vdc @ +/-100 mA MAX |
| Power Minus: | +/-15 vdc @ +/-100 mA MAX |
| Speed: | 6 ns |
| Size: | 2.2 x 1.5 x 0.4 Inches |
| Weight: | < 3 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55ºC to +85ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |