PMI Model No. TD-30E/30T-SHS-218-30DBAMP is an Ultra-High Speed, High Sensitivity Threshold Detector Designed for Broad Band Applications in the 2 to 18GHz Frequency Range. This model has a ECL output.
Additional Product Information under, http://www.planarmonolithics.com/products/TD-30E-SHS-218-30DBAMP.htm
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 2.0 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18.0 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | ECL |
| Power Plus: | +/-12V @ 250 mA Maximum |
| Power Minus: | +/-12V @ 120 mA Maximum |
| Propagation Delay: | 10 ns Typical, 20 ns Maximum |
| Output: | ECL |
| Size: | 2.5 x 2.0 x 0.5 Inches |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55ºC to +85ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |