PMI Model No. TD-30T-0518-MH-SMA is a high speed Threshold Detector designed to operate over the 0.5GHz to 18GHz Frequency Range, with a dynamic range of -18 to +5 dBm, and a Typical VSWR of 2.0:1 (2.5:1 Maximum). This unit comes in a very small size with field removable SMA Female connectors for the Input and output.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 2.5:1 Max (2.0:1 Typ) - Measured 1.91:1 |
| Dynamic Range (dBm): | -18 to +5 dBm Min |
| Power Supply: | +7 V to +15 V @ 100 mA Max - Measured 39 mA |
| Output: | TTL |
| Input Flatness: | ±2.0 dB Max (±1.0 dB Typ) - Measured ±1.5 dB |
| Response Time: | 100 ns Max (50 ns Typical) Measured <30 ns (Delay ON), <40 ns (Delay OFF) |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.80" x 0.62" x 0.40" |
| Weight: | 0.50 Oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |