| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 3.0:1 Max - Measured 2.64:1 |
| Dynamic Range (dBm): | -20 to -10 dBm Min, -20 to 5 dBm Typ |
| Power Supply: | +12 VDC @ 100 mA Max - Measured 28 mA |
| Threshold Adjust Connector: | Solder Pin |
| Output: | TTL |
| Frequency Flatness: | ±2 dB Max, ±1 dB Typ |
| Input Flatness: | ±2 dB Max (±1 dB Typ) - Measured ±0.9 dB |
| Response Time: | 100 ns Max (50 ns Typ) |
| RF Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 0.80" x 0.62" x 0.40" |
| Finish: | Painted Gray |
| Weight: | <0.5 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |