Quantic PMI Model TD-30T-218-FC-HS OPT052 is a High-Speed Threshold Detector designed to operate over the 0.5 to 2 GHz Frequency Range. It has an external adjustment to vary the threshold level from -10 to -20 dBm, with an input flatness of typically ±1.0 dB and VSWR of <3.0:1. This unit comes in a small size with field removeable SMA connectors for surface mounting or typical coaxial connection.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 2 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 2 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 3.0:1 Max |
| Dynamic Range (dBm): | -20 dBm to -10 dBm Min |
| Power Supply: | +12 V @ 100 mA Max |
| Threshold Adjust Connector: | Solder Pin |
| Output: | TTL |
| Input Flatness: | ±2.0 dB Max (±1.0 dB Typ) |
| Response Time: | 100 ns Max, 50 ns Typ |
| RF Connectors: | Removable SMA Female |
| Size: | 0.80" x 0.62" x 0.40" |
| Finish: | Painted Gray |
| Weight: | 0.50 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to 85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |