Quantic PMI Model TD-30T-218-FC-HS-ROHS is a high-speed threshold detector designed to operate over the 2 to 18 GHz frequency range. It has an external adjustment to vary the threshold level from -10 to -20 dBm, with an input flatness of typically ±1.0 dB and VSWR of <3.0:1. This unit has a small compact size measuring 0.80" x 0.62" x 0.40" with field removable SMA connectors for surface mounting or typical coaxial connection. RoHS compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 3.0:1 Max - Measured 2.64:1 |
| Dynamic Range (dBm): | -20 to -10 dBm Min -20 to +5 dBm Typ |
| Power Supply: | +12 V @ 100 mA Max - Measured 28 mA |
| Threshold Adjust Connector: | Solder Pin |
| Output: | TTL |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max (±1.0 dB Typ) |
| Input Flatness: | ±2.0 dB Max (±1.0 dB Typ) - Measured ±0.9 dB |
| Response Time: | 100 ns Max (50 ns Typ) |
| RF Connectors: | Removable SMA (F) |
| Size: | 0.80" x 0.62" x 0.40" |
| Finish: | Painted Grey |
| Weight: | <0.5 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |