PMI Model No. TD-30T-518-FC-HS is a high speed Threshold Detector designed to operate over the 5.0 to 18.0 GHz, frequency range. It has an external adjustment to vary the threshold level from -10 dBm to -20 dBm, with an input flatness of typically ±1.0 dB and a VSWR of less than 3.0:1. This unit comes in a very small size with field removable SMA connectors for surface mounting or typical coaxial connection.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 5.0 to 18.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 5 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 3.0:1 max. @ -20 dBm |
| Power Supply: | +15 V @ 100 mA max. |
| RF Input Connector: | SMA (F) |
| Output Connector: | SMA (F)/ Solder Pin |
| Threshold Adjust Connector: | Solder Pin |
| Threshold Setting Stability: | ±2.0 dB max. over frequency and temperature |
| Output: | TTL |
| Maximum RF Input: | +17 dBm CW |
| Input Flatness: | ±2.0 dB max. |
| Response Time: | 100 ns max. |
| Size: | 0.80 x 0.62x 0.40 Inches |
| Weight: | 0.50 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | 35 ºC to 85 ºC |
| Humidity: | MIL-810F, Method 507.4 Procedure III |
| Shock: | MIL-810F, Method 503.4 |
| Altitude: | MIL-810F, Method 500.4 Prodedure II |