

Model TD-30T-SHS-0506 is a High Speed, TTL Logic output Threshold Detector designed to operate over the 500 to 600 MHz Frequency Range. With a Propagation Delay of 15 nS Maximum and Threshold Variation over Frequency of +/-0.5 dB.
Additional Product Information under, http://www.planarmonolithics.com/products/TD-30T-SHS-0506.htm
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 0.6 GHz |
| Threshold: | Fixed |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 3.0:1 Maximum |
| Power Plus: | +15 Volts @ 100 mA |
| Power Minus: | -15 Volts @ 100 mA |
| Propagation Delay: | 15 ns Maximum |
| Threshold Variation Over Frequency: | +/-0.5 dB |
| Minimum Signal Level for Logic 1: | -20 dBm +/- 2dB |
| Minimum Signal Level for Logic 0: | -25 dBm Typical |
| Size: | 2.2 x 1.5 x 0.4 Inches |
| Weight: | <3 Ounces |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |