PMI Model no.: TD-30T-SHS-0518-30DAMP is an Ultra-High speed, high sensitivity threshold detector designed for broad band applications in the 0.5 to 18 GHz frequency range. This is a miniature unit with TTL output logic.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Prelimiary |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| Detected Output Type: | TTL |
| Threshold Level: | -35 dBm Min. |
| Input Power: | -40 to 0 dBm |
| Minimum Pulse Width: | 1 us (3us Intervals) |
| DC Power: | 250 mA Max (+12V) 120 mA Max (+12V) |
| Size: | 2.5"(L) x 2.0"(W) x 0.5"(H) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40°C to +55°C |
| Non-Operating Temperature: | -55°C to +70°C |
| Humidity: | RTCA/DO-160G, Section 10, Category W |
| Temperature Cycle: | RTCA/DO-160G, Section 4.5.1 |
| Salt Fog: | 2 Cycles of concentration 0.446 I/M3/hr for 24 hrs with 24hr drying time in-between |