PMI Model No. TD-30T-SHS-218-2G4G-PECL-OPT4G6G is a high speed, LVPECL logic output threshold detector designed to operate from 4.0 to 6.0 GHz. This detector has a propagation delay of 15ns max and has a LVPECL output.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 4.0 to 6.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 4 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 6 GHz |
| Threshold: | Fixed |
| Detected Output Type: | LVPECL |
| VSWR: | 3.0:1 max. @ -20dBm |
| Dynamic Range (dBm): | Up to +10dBm |
| Power Supply: | +15 V @ 100 mA max., -15 V @ 100 mA max |
| Threshold Variation: | +/- 0.5 dB |
| Propagation Delay: | 15 ns max. |
| Output Logic: | LVPECL Compatible |
| Size: | 2.2" x 1.50" x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | <= 3 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |