Quantic PMI Model TD-30T-SHS-218-30DBAMP Options DAC, DS is an Ultra-High Speed, High Sensitivity Threshold Detector designed for broadband applications in the 2 to 18 GHz frequency range and with an 8-bit digital control to adjust the threshold level and has TTL output. Housing size is 2.5" x 2.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 2 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| Threshold: | Digital Adjust |
| Detected Output Type: | TTL |
| Power Supply: | +12V @ 300 mA Typ - Measured 350 mA / -12V @ 120 mA Typ - Measured 78 mA |
| Threshold Level: | Measured @ 2 GHz: 25 dB, @ 10 GHz: 26 dB, @ 18 GHz: 26 dB |
| Input Power: | +18 dBm Max |
| Size: | 2.5" x 2.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |