PMI Model TD-30E/30T-SHS-218-30DBAMP-RS-485 is an Ultra-High Speed, High Sensitivity Threshold Detector Designed for Broad Band Applications in the 2 to 18GHz Frequency Range. This is a miniature unit with RS-485 differential output measures 2.5" x 2.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | RS-485 |
| Power Plus: | +12 VDC @ 250 mA Max |
| Power Minus: | -12 VDC @ 120 mA Max |
| Output: | RS-485 |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.5" x 2.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |