Model TD-30T-SHS-218-30M450 is a Threshold Detector designed for operation between the 30 to 450 MHz Frequency Range, having a VSWR input of 3.0:1 @ -20 dBm and a Dynamic Range of -20 dBm to +10 dBm. The size is 2.20" x 1.50" x 0.40".
Additional Product Information under, http://www.planarmonolithics.com/products/TD-30T-SHS-218-30M450.htm
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 0.45 GHz |
| Threshold: | Fixed |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 3.0:1 @ -20dBm |
| Dynamic Range (dBm): | -20 dBm to +10 dBm |
| Rise/Fall Time: | 50 nsec Maximum |
| Power Plus: | +15 VDC @ 100 mA Maximum |
| Power Minus: | -15 VDC @ 100 mA Maximum |
| Propagation Delay: | 75 ns Max |
| Threshold Variation Over Frequency: | ± 0.5 dB |
| Minimum Signal Level for Logic 1: | -20 dBm @ 30 MHz -17 dBm @ 450 MHz |
| Minimum Signal Level for Logic 0: | -25 dBm Typical |
| Size: | 2.2 x 1.5 x 0.4 Inches |
| Weight: | < 3 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |