PMI Model TD-30T-SHS-218-AMP-OPT4G4D5G-40DBM is an Ultra-High Speed, High Sensitivity Threshold Detector optimized for the 4 to 4.5 GHz and a fixed threshold level of -39.2 dBm with an operating input power level of -35 to -15 dBm, a max input power level of 10 dBm, and a propagation delay of 18 ns. This model's housing measures 2.5" x 2.0" x 0.5" and has SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 4.5 |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 4.5 |
| Threshold: | Fixed |
| Detected Output Type: | TTL |
| Power Plus: | +12 VDC @ 275 mA Max - Measured 99 mA |
| Power Minus: | -12 VDC @ 120 mA Max - Measured 19 mA |
| Threshold Level: | -40 dBm ± 2 dB - Measured -38 dBm |
| Input Operating Range: | -35 to -15 dBm - Measured -35 to 15 dBm |
| Size: | 2.5" x 2.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |