| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 2.0 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18.0 GHz |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 3.0:1 max. @ -20 dBm |
| Dynamic Range (dBm): | Up to +10 dBm |
| Propagation Delay: | 15 ns max. (From 50% of an Input of -20 dBm) 15 ns max. (From 50% of an Input of +10 dBm) |
| DC Power: | +15 V @ 100 mA max. -15 V @ 100 mA max. |
| Threshold Variation Over Frequency: | ±0.5 dB (Any 1 GHz Window) |
| Minimum Signal Level for Logic 1: | -20 dBm @ 2.0 GHz -17 dBm @ 18.0 GHz |
| Minimum Signal Level for Logic 0: | -25 dBm |
| Size: | 2.2" x 1.5" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55°C to +85°C |
| Non-Operating Temperature: | -65°C to +100°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |