PMI Model No. TD-6G18G-CD-SFF is a high speed threshold detector designed to operate over the 6.0 to 18.0 GHz frequency range with an adjustable threshold level of -30 to +10 dBm and a VSWR of 3.0:1 maximum. The unit is supplied with removable SMA female connectors in a compact housing that measures 1.0" x 0.6" x 0.19".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6.0 to 18.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 6 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 3.0:1 Max |
| Dynamic Range (dBm): | -30 to -10 dBm (Setting), -26 to +10 dBm (Pulse Signal) |
| Power Supply: | ±12 or ±15 Volts, Resistive Setting is Optional |
| RF Input Connector: | SMA (F) |
| Output Connector: | SMA (F) |
| Propagation Delay: | 20 ns Typ, 30 ns Max |
| Output: | TTL Compatible |
| Input Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Recovery Time: | 150 ns Max |
| Size: | 1.0 x 0.60 x 0.19 Inches |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -25 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |