PMI Model TD-A-42T-818 is a Hermetically Sealed Threshold Detector optimized for the 8 to 18GHz Frequency Range. It has an Internally fixed Threshold Level providing a Minimum Signal Level of -42dBm and a Maximum Input VSWR of 2.5:1. The Threshold Setting Stability is constant +/-3.0 dB over the operating temperature and frequency.
Additional Product Information under, http://www.planarmonolithics.com/products/TD-A-42T-818.htm
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 GHz to 18 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 8 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| Threshold: | Fixed |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 2.5:1 (8-18 GHz) |
| Power Supply: | +12V @ 200 mA Maximum |
| Threshold Level: | Internally fixed to provide a Minimum Signal Level of -42 dBm |
| Threshold Setting Stability: | +/-3.0 dB over the Operating Temperature and Frequency Time |
| Detected Output: | The Detector Output Signal shall be a TTL Level high when the RF Signal applied to the RF Input exceeds the threshold level. |
| Maximum RF Input: | +10 dBm (Without Damage) |
| Input Operating Range: | -30 dBm to -42 dBm (8-18 GHz) |
| Response Time: | For any RF input greater than 3 dB above Threshold. The maximum turn on response time measured at 90% RF to a TTL "1" output shall be 100 uS. |
| RF Connectors: | The Input Signal Connector shall be a SMA Female in accordance with MIL-C-39012. The Output Signal Connection shall be a Solderable Pin (Diameter of 0.023" Minimum) with a Ground Lug next to it. |
| Size: | 1.5 x 1.5 x 0.5 Inches |
| Weight: | 2.0 Ounces |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |