PMI Model No. TD-SINSQ-C-30MF is a threshold detector that converts a sine wave to a TTL signal capable of driving a 50 Ohm cable.
http://www.planarmonolithics.com/products/TD-SINSQ-C-30MF.htm
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 GHz nominal |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 0.03 GHz |
| Detected Output Type: | TTL |
| Input Power: | 4 dBm nominal |
| Output: | HI > 3 V, LO < 0.4 V into 50 Ohms to Ground |
| Input Impedance: | 50 Ohms |
| RF Power: | 20 dBm max. |
| DC Power: | +8 V to +15 V @ 80 mA max. @ 30 MHz |
| Connectors: | RF Input: SMA TTL Outpu: SMA DC Power: Solder Pins |
| Size: | 1.40" x 1.30" x 0.38" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -20°C to +70°C |
| Non-Operating Temperature: | -55°C to +125°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |