Model TDC-18T-204F is a High Speed, Adjustable Low Loss Coupler Detector, with the Output Optimized to Operate from the 2.4 to 2.5GHz Frequency Range with a VSWR of 1.5:1. This unit comes with SMA Connectors on the RF Input / Output and TTL Output, with Solder Pins for the DC Power and Control Pins.
Additional Product Information under, http://www.planarmonolithics.com/products/TDC-18T-204F.htm
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 2.4 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 1.5:1 Maximum |
| Insertion Loss (dB): | 1.0 dB Maximum |
| Power Plus: | +5V @ 85 mA |
| Power Minus: | -5V @ 25 mA |
| RF Input Connector: | SMA Female |
| Output Connector: | SMA Female |
| Detected Output: | Adjustable -5 dBm, +5 dBm |
| Output: | SMA Female |
| Input Operating Range: | +35 dBm (CW) Maximum |
| Speed: | 50 ns Maximum |
| Size: | 1.5 x 1.5 x 0.5 Inches |
| Finish: | Gray Epoxy Paint Per MIL-C22750 |
| Weight: | 1.5 Ounces Typical |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55ºC to +85ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |