PMI Model No. TDC-30T-0110-CD-1-OPT218-50 is a high speed, TTL logic output threshold detector with an input coupler designed to operate from 2.0 to 18.0 GHz. Control output able to drive 3-foot cable terminated with 50 Ohms.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2.0 to 18.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL - Control output able to drive 3-foot cable terminated with 50 Ohms |
| VSWR: | 2.0:1 |
| Dynamic Range (dBm): | -30 dBm to 0 dBm |
| Insertion Loss (dB): | 3.0 dB Max |
| Power Supply: | +12 VDC @ 100 mA max -12 VDC @ 100 mA max |
| Threshold Level: | Adjustable |
| Propagation Delay: | 12 ns Max, 8 ns Typ |
| Frequency Flatness: | ±1.0 dB Typ, ±1.5 dB Max |
| Size: | 2.2 x 1.5 x 0.4 Inches |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55ºC to +85ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |