Model TDC-30T-0313 is an Ultra High Speed, 0.3 to 13.0GHz Threshold Detector with an Input Coupler and Latching Capability.
Additional Product Information under, http://www.planarmonolithics.com/products/TDC-30T-0313.htm
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 0.3 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 13.0 GHz |
| Threshold: | Fixed |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 2.0:1 |
| Insertion Loss (dB): | 2.0 dB Maximum |
| Power Supply: | ±12 VDC @ 100 mA Maximum |
| Threshold Variation: | ±0.5 dB Typical for any 1 GHz. |
| Propagation Delay: | 12 ns Maximum, 8 ns Typical |
| Frequency Flatness: | ±1.0 dB Typical, ±1.5 dB Maximum |
| Minimum Signal Level for Logic 1: | +10 dBm Minimum |
| Minimum Signal Level for Logic 0: | +7.5 dBm Maximum |
| Size: | 2.2 x 1.5 x 0.4 Inches |
| Weight: | <3 Ounces Typical |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54ºC to +85ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |