Quantic PMI Model TDC-30T-0313 Options 200M2, JL is an Ultra-High Speed, Threshold Detector that operates 0.2 to 2 GHz frequency ranges with an Input Coupler. Housing size is 2.2" x 1.5" x 0.4" with SMA (F) connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 0.2 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 2 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Insertion Loss (dB): | 2.0 dB Max |
| Power Plus: | +12 V @ 100 mA |
| Power Minus: | -12 V @ 100 mA |
| Threshold Level: | Adjustable |
| Threshold Variation: | ±0.5 dB Typ for any 1 GHz |
| Propagation Delay: | 12 ns Max, 8 ns Typ |
| Frequency Flatness: | ±1.0 dB Typ, ±1.5 dB Max |
| Size: | 2.2" x 1.5" x 0.4" |
| Weight: | <3 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |