300 MHz to 13 GHz Threshold Detector with Coupled Output.
Additional Product Information under, http://www.planarmonolithics.com/products/TDC-30T-919.htm
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 0.30 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 13.0 GHz |
| Threshold: | Fixed |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 2.0:1 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Maximum |
| Power Supply: | +12V @ 100 mA Maximum - 12V @ 100 mA Maximum |
| Detected Output: | TTL |
| Frequency Flatness: | ±1 dB |
| Size: | 2.20" x 1.50" x 0.40" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |