PMI Model TDCS-4T-10F-HP is a high power (2 watts) Threshold Detector Coupler Switch designed to operate over the 9 to 10.5 GHz Frequency Range, with a VSWR of 1.5:1. This unit comes in a small size with GPO connectors on the RF Input-Output-Transmit. Solder pins on the DC power and detector output. This unit is hermetically sealed for severe military environments.
Additional Product Information under, http://www.planarmonolithics.com/products/TDCS-4T-10F-HP.htm
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 9.0 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 10.5 GHz |
| Threshold: | Fixed |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 1.5:1 Maximum |
| Insertion Loss (dB): | < 2.0 dB Maximum |
| Threshold Setting Control: | Solder Pin |
| Input Power: | 2 Watts CW |
| Response Time: | 200 ns Maximum |
| Temperature Stability: | +/-0.75dB Maximum over Temperature and Frequency |
| RF Power: | +15dBm, IP3 25dBm Minimum |
| Isolation: | 40 dB Minimum |
| Switching Time: | 500 ns Maximum |
| DC Voltage: | +5V @ 150mA, -5V @ 70mA |
| Coupling: | 17dB +/-3.0 dB |
| Hermetically Sealed: | MIL-STD-883 |
| Size: | 1.20" x 1.50" x 0.40" |
| Weight: | 1.5 Ounces Typical |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |