| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 14.65 to 15.35 |
| Frequency Min (GHz): | 14.65 |
| Frequency Max (GHz): | 15.35 |
| Attenuation Range (dB): | 20 dB (-10 dBm TTL 1) |
| Attenuation Flatness (dB): | ±1 dB @ 25°C TTL 1 over Frequency Range |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±1 dB @ 25°C TTL 1 over Frequency Range |
| Insertion Loss (dB): | 1.4 dB Max (-10 dBm TTL 0) |
| VSWR: | 1.5:1 (-10 dBm TTL 0) |
| TTL Control: | TTL "0" = 0 dB, TTL "1" = 20 dB |
| Peak Power: | 60 W (TTL 0, PW = 40 µs, DU) |
| Average Power: | 6 W (TTL 0, PW = 40 µs, DU) |
| Duty Cycle: | 10% |
| Pulse Width: | 40 µs |
| Flat Leakage: | 50 mW (0 to 250 W) |
| Limiting Threshold: | 7 dBm Minimum (TTL 0) |
| Recovery Time at 3 dB: | 100 µs |
| Bias Supply: | 150 mA @ +5VDC and -15VDC |
| Surface Finish: | Gold Plated to MIL-G-45204 |
| Screening: | MIL-STD-883, Class C Method 5008 |
| Digital Control: | 1 BIT TTL Digital Control |
| DC Connector: | Solder Pins |
| Mounting Provisions: | Through Holes for M2 Screws |
| Connectors: | SMA Female - Removable (Gold Plated) |
| Size: | 1.0" x 0.5" x 0.25" |
| Weight: | 1.5 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B (96 hours at 95% RH) |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B (100g/6msec) |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B (30 g Peak) |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B (70, 000 ft) |
| Thermal Shock: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A (5 cycles, -55°C to +125°C) |
| Salt Spray: | MIL-STD-202F, Method 101D Cond. B |
| Seal: | MIL-STD-202F, Method 112C Cond. C (5 X 10-7 atm cc/sec) |