| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 2.9 to 3.3 |
| Frequency Min (GHz): | 2.9 |
| Frequency Max (GHz): | 3.3 |
| Isolation (dB): | 18 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | -0.87 + -0.4 dB (@ J1), -7.4 + -0.4 dB (@ J2) |
| VSWR (In/Out): | 1.4:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.2 dB Max |
| Phase Balance: | ±5° Max |
| Power Handling: | 0.65 kW Peak, 130 W Average |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.72" x 1.58" x 0.59", 120 mm x 40 mm x 15 mm |
| Finish: | Chemical Film, Yellow Class 3 per MIL-C-5541 |
| Weight: | 0.11 lbs [1.7 oz] Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |