Quantic PMI Model VCAM-002000-90 is a Voltage Controlled MMIC Modulator/Attenuator designed to operate at 1.4 ± 0.3 GHz frequency range that provides an attenuation range of 80 dB minimum with an insertion loss of 7 dB. Package size is 1.5" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 1.37 |
| Frequency Max (GHz): | 1.43 |
| Insertion Loss (dB): | 7 dB Max |
| Attenuation (dB): | 80 dB Min, 90 dB Typ |
| Control Type: | Voltage |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Rise and Fall Time: | 50 ns Typ, 100 ns Max |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 1.5" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -65 °C to 110 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |