Quantic PMI Model VGA-20M1G-100W-DSUB is a high-power, variable gain amplifier that operates over the 0.02 to 1 GHz frequency range, provides a maximum gain of 48 ± 1 dB, and exhibits a gain flatness of ±2 dB maximum. Housing size is 6.40" x 3.40" x 1.06" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| Gain (dB): | 48 ± 1 dB Max VVA Range: 25 dB Min |
| Psat: | 100 W Min |
| Input Power: | 10 dBm Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Typ ±2 dB Max |
| Current Supply: | 4.8 A Max |
| Spurious: | -70 dBc Max |
| DC Supply Voltage: | 28 VDC |
| Control Voltage: | 0 (Max Gain) to 5 VDC (Min Gain) |
| DC Connectors: | 9-Pin Dsub |
| RF Connectors In/Out: | SMA (F) |
| Size (Excluding Connectors): | 6.40" x 3.40" x 1.06" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -30 ˚C to +75 ˚C |
| Non-Operating Temperature: | -40 ˚C to +95 ˚C |
| Humidity: | 95% Max (Non-Condensing) MIL-STD-810F |
| Vibration: | 6.06 g RMS MIL-STD-810F |
| Altitude: | 10, 000 ft. (Operating) |