Quantic PMI Model VVAM-DC2000-100 is a Ultra Low Video Transient High Speed Voltage Variable Matched MMIC Attenuator/Modulator operates over the DC to 2.4 GHz frequency range that provides an attenuation range of 78 to 104 dB with a dynamic rage of 100 dB. Package size is 1.5" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 2.4 |
| Insertion Loss (dB): | 7 dB Max |
| Attenuation (dB): | 78 to 104 dB |
| Control Type: | Voltage |
| Dynamic Range (dB): | 100 dB |
| Switching Speed: | 12 ns |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Rise and Fall Time: | 20 ns Max |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 1.5" x 0.4" |
| Weight: | <2 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to 85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213 Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204 D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |