
PMI Model No: PTB-20-10G40G-5R5-20-220VAC-1U-292FF is low noise amplifier in a 19 inch rack mount chassis. This model has the following specifications.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Specifications:
| Frequency Range | 10.0 to 40.0 GHz |
| Gain | 20 dB Min |
| Gain Flatness | ±3.5 dB Max |
| Noise Figure | 5.5 dB Max (*) |
| OP1dB | +20 dBm Typ. (10 to 18 GHz) +19 dBm Typ (18 to 40 GHz) |
| VSWR In/Out | 2.0:1 Max / 2.5:1 Max |
| AC Power | 220 VAC, 50 Hz European Standard Plug 6 Foot Power Cord Supplied Fuse Protection Included Red illuminated on/off switch. |
| Chassis | 1U Height, 10" Depth To Fit in 19" Rack |
| Connectors | 2.92mm (F) |
| Finish | Blue powder coat |
| (*) up to 20 GHz |
Environmental Ratings:
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating |
| -55 ºC to +100 ºC Non-Operating | |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |