| General Parameters: |
| Status: | Active |
| No of Filter Channels: | 16 |
| Operating Frequency (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 7 dB Max (CH 1 to 6), 13.5 dB Max (CH 7 to 16) |
| Switching Speed: | 2 µs Max |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +5 VDC / -15 VDC |
| DC Current (mA): | 1.5 A / 260 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Power Handling: | 30 dBm Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 8.6" x 6.0" x 0.9" |
| Finish: | Blue epoxy polyamide coating IAW MIL-C-22750, Type I, Class 1 or 3. Package is Non-Hermetic. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 °C to +70 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 1038 COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |