| General Parameters: |
| Status: | Active |
| No of Filter Channels: | 2 |
| Operating Frequency (GHz): | 9.7 to 10.3 |
| Frequency Min (GHz): | 9.7 |
| Frequency Max (GHz): | 10.3 |
| Center Frequency (GHz): | 10 GHz |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 7 dB @ 10 GHz 1 dB variation within each band |
| Switching Speed: | 500 ns |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +5 VDC / -15 VDC |
| DC Current (mA): | 50 mA / 75 mA |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| RF Power Rating: | 30 dBm CW Max |
| Input Power: | 32.5 dBm Min 33 dBm Max |
| Rejection: | Channel 1: -15 dB Min @ 11.75 to 12.25 GHz, -25 dB Min @ 10.1 GHz
Channel 2: -15 dB Min @ 11.75 to 12.25 GHz |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.5" x 1.75" x 0.65" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |