| General Parameters: |
| Status: | Active |
| No of Filter Channels: | 3 |
| Operating Frequency (GHz): | 0. to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Center Frequency (GHz): | Channel 1: 0.65 GHz Channel 2: 1.05 GHz Channel 3: 1.65 GHz |
| Passband Frequency (GHz): | Channel 1: 0.5 to 0.8 GHz Channel 2: 0.8 to 1.3 GHz Channel 3: 1.3 to 2 GHz |
| Isolation (dB): | 60 dBc Min - Measured 88.57 dBc |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB |
| Switching Speed: | 200 ns |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +5 VDC / -15 VDC |
| DC Current (mA): | 120 mA / 50 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max - Measured 1.95:1 |
| Impedance: | 50 Ohm Nom |
| Rejection: | Channel 1: -50 dBc Min @ DC to 0.2 GHz & 1 to 1.6 GHz Channel 2: -50 dBc Min @ DC to 0.4 GHz & 1.6 to 4 GHz Channel 3: -50 dBc Min @ DC to 0.4 GHz & 2.8 to 5 GHz |
| Size: | 2.75" x 1.75" x 0.75" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |