| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| No of Filter Channels: | 3 |
| Operating Frequency (GHz): | 2.937 to 3.062 |
| Frequency Min (GHz): | 2.937 |
| Frequency Max (GHz): | 3.062 |
| Center Frequency (GHz): | 3 |
| 3 dB Bandwidth (GHz): | Channel 1: 0.25 GHz Channel 2: 0.06 GHz Channel 3: 0.125 GHz |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 3.3 dB |
| Switching Speed: | 50 ns |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +5 VDC / -5 VDC |
| DC Current (mA): | 300 mA / 100 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| RF Power Rating: | 27 dBm CW Max |
| Rejection: | 6 Pole Response |
| Connectors: | RF: SMA Female Power & Control: 9 Pin Micro-D |
| Size: | 5.0" x 4.0" x 1.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |