| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| No of Filter Channels: | 4 |
| Operating Frequency (GHz): | 26 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 26 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Stopband: | Lower: Channel 1: DC to 24.75 GHz Channel 2: DC to 28.25 GHz Channel 3: DC to 31.75 GHz Channel 4: DC to 35.75 GHz
Upper: Channel 1: 30.75 to 50 GHz Channel 2: 34.75 to 50 GHz Channel 3: 37.75 to 50 GHz Channel 4: 41, 25 to 50 GHz |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 13 dB |
| Switching Speed: | 100 ns |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +12 VDC / -12 VDC |
| DC Current (mA): | 500 mA / 100 mA |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Rejection: | 40 dB |
| 1 dB BW: | Channel 1: 25.75 to 29.75 GHz Channel 2: 29.25 to 33.25 GHz Channel 3: 32.75 to 36.75 GHz Channel 4: 36.25 to 40.25 GHz |
| Connectors: | RF: 2.92mm Female - removable Power & Control: 9-Pin Micro-D Male |
| Size: | 3.0" x 2.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |