| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| No of Filter Channels: | 4 |
| Operating Frequency (GHz): | 9 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 9 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Center Frequency (GHz): | Channel 1: 9.5 GHz Channel 2: 10.5 GHz Channel 3: 16.5 GHz Channel 4: 17.5 GHz |
| Insertion Loss (dB): | 8 dB |
| Switching Speed: | 100 ns |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +5 VDC / -12 VDC |
| DC Current (mA): | 400 mA / 400 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | -60 dB Min for All Out-Of-Band Frequencies (2 to 20 GHz) |
| 1 dB BW: | 1 GHz Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 4.5" x 4.5" x 0.8" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |