| General Parameters: |
| Status: | Active |
| No of Filter Channels: | 4 |
| Operating Frequency (GHz): | 8.99 to 10.42 |
| Frequency Min (GHz): | 8.99 |
| Frequency Max (GHz): | 10.42 |
| Insertion Loss (dB): | 9.5 dB Max @ F0 |
| Switching Speed: | 1 µs Max |
| Control Type: | TTL, 4 Lines, "0 V" : Off, "5 V" : On |
| DC Voltage: | +5 VDC @ 100 mA Max -15 VDC @ 100 mA Max |
| VSWR: | 1.5:1 over 1 dB BW |
| Impedance: | 50 Ohm |
| 1 dB BW: | 0.16 GHz Min |
| Passband Phase Linearity: | ±2 over 80 MHz Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 4.50" x 2.70" x 0.79" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |