| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| No of Filter Channels: | 5 |
| Operating Frequency (GHz): | 0.4 to 2.2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.4 |
| Frequency Max (GHz): | 2.2 |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Switching Speed: | 200 ns Max |
| Control Type: | TTL, 5 Lines |
| DC Voltage: | +5 VDC @ 400 mA Max -5 VDC @ 100 mA Max |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Power Handling: | 0.5 W (27 dBm) CW Max |
| Connectors: | RF: SMA Female Power & Control: 15 Pin Micro-D |
| Size: | 3.15" x 2.76" 0.59" |
| Finish: | Blue epoxy polyimide coating IAW MIL-C-22750, Type I over epoxy polyimide primer IAW MIL-P-23377, Type I, Class 1 or 3 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to + 75 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |