| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| No of Filter Channels: | 6 |
| Operating Frequency (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 8 dB Max |
| Switching Speed: | 200 ns Typ |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +15 VDC ±5% @ 300 mA Max -15 VDC ±5% @ 100 mA Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Output 2nd Harmonic: | 55 dBc Typ @ 0 dBm input power |
| Power Handling: | 27 dBm Max - Operational 30 dBm Max - Survival |
| Logic Input: | TTL Compatible, 3 Bit decoded TTL High = 2 V Min TTL Low = 0.8 V Max |
| Connectors: | RF (J1, J2): SMA Female - removable IAW MIL-STD-202 Control / Power (J3): D-SUB, DB9 |
| Size: | 5.50" x 3.00" x 0.67" Max 139.70 mm x 76.20 mm x 17.02 mm Max |
| Finish: | Painted Blue, Mounting Surface Free of Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | +10 °C to +55 °C Base Plate |
| Non-Operating Temperature: | -10 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 2040 COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 1070 COND. A |