Quantic PMI Model 7CL1340-155-CD-NFF is a bandpass filter centered at 1.34 GHz with a nominal bandwidth of 0.155 GHz. Package size is 4.42" x 1.00" x 1.62" with Type N female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 1.34 |
| Bandwidth (GHz): | 0.155 |
| 3 dB Bandwidth: | 0.155 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| Rejection: | -80 dB @ DC to 0.93 GHz, -80 dB @ 1.75 to 4.5 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | N-Type Female |
| Size: | 4.42" x 1.00" x 1.62" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 3 | Buy Now |