7SFB-75M6-CD-SFF
Preliminary
7-Channel Switch Filter Bank
PMI Model 7SFB-75M6-CD-SFF is a 7-Channel Switch Filter Bank operating over the frequency range of 0.075 to 6 GHz with a maximum insertion loss of 8 dB and a minimum isolation of 40 dB. Package size is 3.55" x 3.47" x 0.55" with SMA female connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| No of Filter Channels: | 7 |
| Operating Frequency (GHz): | 0.075 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.075 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Isolation (dB): | 40 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 7 dB Typ, 8 dB Max |
| Switching Speed: | 1 µs Typ |
| Control Type: | TTL, "0" - On, "1" - Off |
| DC Voltage: | +5 V @ 200 mA Typ |
| VSWR: | 1.5:1 Typ, 1.7:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Input Power: | 0.5 W Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.55" x 3.47" x 0.55" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -45 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | 5 to 85% |
| Shock: | 50G, 1/2 Sine, 11 ms |
| Vibration: | 10G RMS, 20 - 2000H |