| General Parameters: |
| Status: | Active |
| No of Filter Channels: | 7 |
| Operating Frequency (GHz): | 0.5 to 18.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18.5 |
| Passband Frequency (GHz): | Channel 1: 0.5 to 0.85 GHz Channel 2: 0.7 to 1.3 GHz Channel 3: 1.2 to 2 GHz Channel 4: 2 to 3.5 GHz Channel 5: 3.4 to 6 GHz Channel 6: 5.9 to 10.4 GHz Channel 7: 10.3 to 18.5 GHz |
| Insertion Loss (dB): | 7 dB |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | 5 VDC, -12 VDC |
| DC Current (mA): | 175 mA, 100 mA |
| VSWR: | 2.2:1 Max |
| Rejection: | 6 Pole Response |
| Connectors: | RF: SMA Female Power & Control: 9 Pin Micro-D |
| Size: | 3.8" x 3.5" x 0.61" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |