| General Parameters: |
| Status: | Active |
| No of Filter Channels: | 8 |
| Operating Frequency (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Center Frequency (GHz): | Channel 1: 2.125 GHz Channel 2: 2.375 GHz Channel 3: 2.625 GHz Channel 4: 2.875 GHz Channel 5: 3.125 GHz Channel 6: 3.375 GHz Channel 7: 3.625 GHz Channel 8: 3.875 GHz |
| 3 dB Bandwidth (GHz): | 0.25 GHz |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB |
| Switching Speed: | 100 ns |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +12 VDC / -12 VDC |
| DC Current (mA): | 500 mA / 200 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Rejection: | Channel 1: -40 dB Min @ 1.965 & 2.285 GHz Channel 2: -40 dB Min @ 2.196 & 2.554 GHz Channel 3: -40 dB Min @ 2.428 & 2.822 GHz Channel 4: -40 dB Min @ 2.659 & 3.091 GHz Channel 5: -40 dB Min @ 2.89 & 3.36 GHz Channel 6: -40 dB Min @ 3.121 & 3.629 GHz Channel 7: -40 dB Min @ 3.353 & 3.897 GHz Channel 8: -40 dB Min @ 3.584 & 4.165 GHz |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6.5" x 6.0" x 1.75" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |