| General Parameters: |
| Status: | Active |
| No of Filter Channels: | 8 |
| Operating Frequency (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Center Frequency (GHz): | Channel 1: 7 GHz Channel 2: 8.5 GHz Channel 3: 9.25 GHz Channel 4: 9.75 GHz Channel 5: 11 GHz Channel 6: 13 GHz Channel 7: 14.5 GHz Channel 8: 16.5 GHz |
| 3 dB Bandwidth (GHz): | Channel 1: 2 GHz Channel 2: 1 GHz Channel 3: 0.5 GHz Channel 4: 0.5 GHz Channel 5: 2 GHz Channel 6: 2 GHz Channel 7: 1 GHz Channel 8: 3 GHz |
| Insertion Loss (dB): | 5.5 dB |
| Switching Speed: | 100 ns |
| Control Type: | TTL |
| DC Voltage: | +15 VDC / -15 VDC |
| DC Current (mA): | 200 mA / 200 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Rejection: | -35 dBc Min @ 167% BW |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.33" x 5.1" x 0.98" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |