Quantic PMI Model APD-2-2G18G-GC is a 2 Way Power Divider operating over the 2 to 18 GHz frequency range that offers a minimum isolation of 20 dB, a maximum insertion loss of 1 dB, and an amplitude balance of ±3 dB maximum. Housing measures 1.65" x 1.0" x 0.4" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 20 dB Min |
| Isolation (dB) - Measured: | 20 dB Min - Measured 22.61 dB |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max (Theoretical insertion loss of 3 dB) |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 0.5 dB Max (2 to 8 GHz), 1.2 dB Max (8 to 18 GHz) |
| VSWR (In/Out): | 1.3:1, 1.4:1 / 1.25:1, 1.4:1 |
| Amplitude Balance: | ±0.2 dB Max (2 to 8 GHz), ±0.3 dB Max ( 8 to 18 GHz) |
| Phase Balance: | 5° Max |
| Power Handling: | 30 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 41.91 mm x 25.4 mm x 10.16 mm, 1.65" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Blue Epoxy |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Operating Humidity: | Up to 90% (Non-Condensing) |
| Source | Price | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1095 USD | Buy Now |