| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 17 dB Min |
| Isolation (dB) - Measured: | 19.87 dB |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 1.03 dB |
| VSWR (In/Out): | 1.6:1 Max, 1.5:1 Max |
| Amplitude Balance: | 0.5 dB Max |
| Amplitude Balance (Measured): | 0.35 dB |
| Phase Balance: | ±6° Max |
| Phase Balance (Measured): | ±2° |
| Power Handling: | 30 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Solder: | Lead Free, ROHS Compliant |
| Connectors: | SMA Female |
| Connector Body: | Passivated Stainless Steel |
| Size: | 1.75" x 1.75" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 250 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Operating Humidity: | Up to 95% (Non-Condensing) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |